niedziela, 24 listopada 2013

Niebezpieczne lekarstwa

W tygodniku "Do rzeczy" (nr 40/2013) znalazłam ciekawy artykuł odnośnie niebezpiecznych leków dla dzieci bez recepty (autorem jest pani Katarzyna Pinkosz), z którego najważniejsze punkty tutaj zapisuję, sobie ku pamięci przede wszystkim i chętnym "ku " informacji:)

  1. nie można dawać dzieciom żadnych leków przeznaczonych dla rodosłych, przeliczając dawkę na kg wagi ciała czy dzieląc tabletkę na pół. U dziecka jest inny metabolizm leków, a chodzi o substancję czynną nie tylko jej dawkę.
  2. do 12 roku  życia nie podajemy kwasu acetylosalicylowego i jego pochodnych (aspiryna, polopiryna) Mogą spowodować uszkodzenie wielu narządów i choroby. Przy gorączce najlepszy jest paracetamol, potem ibuprofen (może powodować krwawienia z przewodu pokarmowego). Konieczny jest kontakt z lekarzem przy pierwszym stosowaniu.
  3. pochodzne efedryny ( np. pseudoefedryna zmniejsza obrzęk śluzówki nosa) - ma różne skutki uboczne bóle głowy, drgawki, a nawet udar. Nic o niej więcej nie piszą, pewnie trzeba obserwować dziecko po prostu.
  4. Uwaga na leki obkurczające śluzówkę - bez zalecenia lekarza nie dłużej niż 2 dni, ponieważ mogą zniszczyć błone śluzową nosa.
  5. Olejki eteryczne w maściach rozgrzewających - uwaga na terpentynę, która może spowodować odruchowy skurcz głośni.
  6. Wapń razem z lekami wykrztuśnymi i rozszerzającymi oskrzela osłabia ich działanie.
  7. Nie została udowodniona skuteczność stosowania przy przeziębieniu dużych  dawek witaminy C. Wiem jednak, że były badania, z których wynika, że ludzie tak bardzo w to uwierzyli, że witamina C stała się fantastycznym placebo. Skądinąd duże dawki mogą być trujące. Tego akurat nie piszą w tym artykule, ale zobaczcie np. tutaj. 
  8. Syropy na kaszel - ważna jest umiejętność określenia typu kaszlu. Jeśli dziecko ma mokry kaszel a dostanie leki hamujące go, to wydzielina zostanie w organiźmie i może skomplikować sytuację, nawet doprowadzając do zapalenia płuc.
  9. Kodeina - do 12 roku  życia nie podajemy (jest w syropach przeciwkaszlowych). Nawet po 12 roku podawać tylko  jeśli inne środki przeciwbólowe nie będą działać, nie wolno dawać, jeśli są zaburzenia oddechowe). Kodeina jest przekształcana w morfinę, która metabolizowana jest u dziecka szybciej niż u dorosłego. 
  10. Prometazyna - w lekach przeciwkaszlowych - jest to neuroleptyk (cokolwiek to znaczy:) może prowadzić nawet do bezdechów.
  11. Nie nadużywać "środków wzmacniających odporność" (przykład - wyciągi z jeżówki zaburzają metabolizm paracetamolu. Dziecko ma prawo mieć nawet 8-10 infekcji rocznie. Co robić - dobra dieta, spacery, odpowiednia ilość snu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz